Referendum

9. dubna 2014 v 11:11 | Jaroslav Ondříček |  AKTUALITY

TÉMA REFERENDA: ZÁSTAVBA LETIŠTNÍ PLOCHY

VÝSLEDEK: 64,3 procent pro návhr iniciativy 100% Tempelhofer Feld
(tzn. letištní plocha zůstane volná)

TERMÍN: 25.5.2014

ZÁKLADNÍ PRAVIDLO: K volbě musí přijít více než 25 procent oprávněných voličů a mít jednoznačnou většinu (blíže nespecifikováno).

TEXT NOVÉHO ZÁKONA: THF GESETZ (pouze v němčině)

Historie referenda o rozvoji letištní plochy THF

Po úspěšném shromáždění dostatečného množství podpisů na začátku roku 2014 (kvóta: ca 170 tisíc platných podpisů, shromážděno ca 190 tisíc) bylo incializováno referendum o budoucnosti rozvoje letištní plochy a stanoveno datum hlasování: 25.5.2014, tj. hlasovalo se společně s volbou do Evropského parlamentu.

Referendum ale nevypadalo jako hlasování ANO - NE na jednu otázku.
Jednalo se o dvou návrzích zákona, které byly předkládány ke schválení berlínskému Senátu.
Jedním předkladatelem byli zastupitelé, druhý návrh předkládala občanská iniciativa.


Variantu 1 představoval návrh berlínského Senátu (vlastníkem THF je Berlín) na zástavbu "okrajů" letištní plochy a rozvoji její vnitřní části, viz MASTERPLAN, s výhledem na budoucí zástavbu dalších potencionálních ploch. Masterplan je komplexní až obří projekt, z něhož každá část by asi zasluhovala samostatnou pozornost (centrální knihovna, rozšíření muslimského hřbitova, vodní plocha na části letištní plochy, bytová zástavba...), viz odkaz. Základní argument: Berlín se potýká s bytovým deficitem, stavět levně lze pouze na městských plochách.
Varianta 2 byl návrh občanské iniciativy 100% Tempelhofer Feld, který v principu odmítá téměř jakékoliv většinu zásahů do stávajícího stavu, viz 100% Tempelhofer Feld. Základní argument: Letištní plocha uprostřed města je unikát, má sloužit všem.

Vítězný návrh je závazný pro hlasování v parlamentu, tj. výsledek musí být ukotven v zákoně, jinými slovy po jistou dobu neměnný.

Tato polarizace byla logickým vyústěním dlouholetých debat na téma možného využití této plochy. Senát o svých plánech informoval (formálně) správně, mnohdy i kvantitativně více, než je ze zákona požadováno, nicméně způsob informování veřejnosti mohl místy připomínat spíše sofistikované komentování průběhu již rozběhnutého stavebního řízení než skutečnou debatu s veřejností. Archeologické průzkumy v místech bývalých táborů pro nuceně nasazené, tj. právě v místech budoucí zástavby, nebyly nutně prováděny pouze z touhy nahlédnout do této části temné minulosti Tempelhofu, ale také proto, že představovaly povinnou součást přípravy stavebního řízení. O tom však nepadlo ani slovo. Pocit, že veřejnost byla skutečným partnerem, nebyl sdílen úplně všemi.

Měsíc před volbami žádná se stran neutralitu ani nepředstírala.

V roce 2008 bylo referendum o zachování leteckého provozu na THF prvním referendem v Berlíně. Hlasování o jeho rozvoji byl zatím přímým hlasováním posledním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama