Prohlídky v budobě bývalého letiště v češtině

23. října 2012 v 15:18 | Jaroslav Ondříček |  PROHLÍDKY
Od roku 2012 lze absolvovat prohlídku komplexu budov bývalého berlínského centrálního letiště Tempelhofu i v češtině.

Historie tohoto místa je skutečně mnohovrstevná.

Rozsahem neopakovatelný příklad architektury národního socialismu, jeden z mála dochovaných a doposud funkčních architektonických celků této éry, symbol vzdušného mostu během blokády Berlína po 2. světové válce, brána ke svobodě a svědek celé studené války, civlilní a komerční letiště i vojenská letecká základna. A mnohem více.

Prohlídku lze tématizovat dle zaměření a přání návštěvníků.

Významové vrstvy Tempelhofu od sebe samozřejmě nelze chirurgicky oddělit, ale nabízejí se zejména následující okruhy:

  • ARCHITEKTURA: role Tempelhofu v urbanistickém rozvoji Berlína, architektura národního socialismu, resp. první poloviny 20. století., politický rámec, ideologie a moc jako úhelný kámen při výběru kontraktora, architekta, celkové podoby i stavebních detailů komplexu. Tempelhof: ukázka prvotřídního staticko-inženýrského rešení nebo demagogický moloch?
  • URBANISMUS: Nové možnosti využití komplexu bývalého letiště a zpřístupnění letištní plochy veřejnosti. Chráněné památky jako muzeum nebo atraktivní lokace pro nové projekty a investory? Pionýrské projekty a zapojení veřejnosti.
  • HISTORIE (2. SVĚTOVÁ VÁLKA): nástup národních socialistů k moci, předvečer 2. světové války, role architektury, uměni a jedince obecně v totalitárním režimu, první koncentrační tábory, fungování Tempelhofu během 2. světové války, válečná výroba a související otázky nuceného nasazení, přesahy do Čech (částečný přesun válečné výroby na konci války do severních Čech), pracovní tábory v Německu i v Čechách, konec 2. světové války, bitva o Berlín a spojenecká jednání.
  • HISTORIE (SOUČASNÉ DĚJINY): politické i fyzické rozdělení Berlína a Německa na spojenecké zóny, rozdělení Německa a Evropy na západní a východní blok, blokáda Berlína a vzdušný most, studená válka, železná opona a Tempelhof jako jedna z mála cest skrz ni, civilní letiště a vojenská základna současně. Pád železné opony.
  • HISTORIE AVIACE: první pokusy s aparáty lehčími i těžšími než vzduch, vznik letiště Tempelhof a jeho evropský i domácí kontext, vznik společnosti Deutsche Luft Hansa a její role na Tempelhofu, Tempelhof a transformace jeho funkcí ve všech svých dějinných fázích, architektonické řešení a dimenze celého komplexu, civilní letiště vs. vojenská základna, konec provozu letiště.
  • FOTO-TOUR: pro menší skupiny zaměřené na fotografování v tomto jedinečném prostoru.

Prohlídka může posloužit jako ideální doplnění výuky dějepisu na všech stupních škol i pro studenty architektury. Historie a genius loci tohoto místa mají skutečně co nabídnout veřejnosti odborné i laické.

V případě zájmu o prohlídku v češtině (angličtině a němčině) a o její zprostředkování se lze obrátit přímo na mě na mailu: jaroslav.ondricek@gmail.com
Přímý kontakt může usnadnit komunikaci a nalezení termínu prohlídky. Na bývalém letišti Tempelhofu pracuji jako průvodce.

Představu o prohlídce lze získat z videoreportáže ČTK:

nebo z článku ČTK:


Prohlídka trvá přibližně 2,5 hodiny.
Dle potřeby lze po předchozí domluvě upravit podle možností a požadavků návštěvníků.

Ceny vstupenek pro rok 2015:
dospělí: 13,-€ (v případě uzavřených skupin minimální paušál 160,-€)
děti (do 15let): 7,-€
žáci, studenti (první a druhý stupeň): 9,-€
*nebo pro skupinu do 24 osob: 140,-€ paušální cena za skupinu (pro zjednodušení organizace např. autobusových výprav lze po dohodě skupiny i spojit a provést najednou)


Případné dotazy rád zodpovím.

Brzy nashledanou

Jaroslav Ondříček

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama